119670408_175989877332734_647934410148113358_o (1)

Ribinė gyvybė – nežemiškiausi organizmai Žemėje

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dažnai keliame klausimą, ar Visatoje esame vienintelė gyvybės forma. Tada įsivaizduojame, kad galbūt egzistuoja kokie nors į mus panašūs ateiviai. Deja, tikimybė, kad surasime gyvybę, kuri yra panaši į mūsų – tikrai nedidelė. Kitose Saulės sistemos planetose ar dangaus kūnuose gyvenimo sąlygos mums ir didžiajai žemiškos gyvybės daliai – nepakeliamos. Todėl vis dažniau bandome atsižvelgti, kokia gyvybė Žemėje – pati netikėčiausia. Peteikiame tai, ką mokslininkai laiko gyvybe, prisitaikiusia prie ekstremalių sąlygų.

__ Hesiocaeca methanicola.

Tai – metano ledo kirminas. Vis tik, jaudintis, kad toki gyvį netikėtai išvysite ant savo rankos nereikėtų. Tam reikėtų atsidurti Meksikos įlankos dugne.

Ten šie organizmai buvo atrasti 1997 metais. Tokius organizmus mokslininkai mėgsta vadinti ekstremofilais, t.y. mylinčiais ekstremalias sąlygas. Šis kirminas gali užaugti iki 5 centimetrų ilgio, yra rausvas, plokščias ir minta bakterijomis, kurioms pakanka metano dujų.

__ Pyrococcus furiosus.

Vien šio organizmo pavadinimas, išverstas iš lotynų kalbos, reikštų, kad tai lakstantis ugnies kamuolys. Idealios sąlygos šiam mikroorganizmui augti yra paprasčiausiai verdantis vanduo. Yra sakoma, kad termofilai myli karštį, tačiau hipertermofilai per atostogas nusipirktų bilietą į pragarą.

Be to, P. furiosus priklauso anaerobams. Tai reiškia, kad jie yra toksiški deguoniui ir greitai numirs, jei jis bus aptiktas aplinkoje.

__ Deinococcus radiodurans.

Jei pasirodė, kad kiti organizmai vis tiek žemiški, o jų sąvybės nestebina, tai ši bakterija yra įrašyta net į pasaulio rekordų Gineso knygą.

D. radiodurans gali pakelti didelį šaltį, išgyventi be vandens, šioms bakterijoms nebaisus vakuumas ir rūgštinė aplinka. Dėl to jos – vieni geriausių poliekstremofilų pavyzdžių. Tačiau paminėtos sąvybės – ne pagrindinės, dėl kurių tyrėjai mėgsta šią gyvybės formą. Ji gali išgyventi 3000 kartų didesnį radiacijos kiekį, nei žmogus.

Deja, Astravo atominės elektrinės katastrofos atveju ir šiems organizmams iškiltų bėdų.

__ Paveikslėlių šaltiniai:
STEVE GSCHMEISSNER / SCIENCE PHOTO LIBRARY / NOAA / ANP / DR. MICHAEL DALY

personalizuok naujienas. pasirink, kokioje srityje nori sužinoti daugiau:

c h e m i j a
b i o l o g i j a
f i z i k a

arba skaityk jas įprastu būdu.