v1

Mokslininkai patvirtino, jog vitamino D pakankamumas apsaugo nuo COVID-19 komplikacijų

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Hospitalizuotiems COVID-19 pacientams, kuriems vitamino D netrūko, reikšmingai sumažėjo nepageidaujamų sutrikimų skaičius. Tarp šių klinikinių sutrikimų būdavo ne tik sąmonės netekimas, hipoksija (deguonies trūkumas), tačiau net ir mirtis. Be to, tokių pacientų kraujyje buvo randama mažiau žymens, kuris organizme parodo uždegimą, taip pat padidėjo limfocitų (tam tikrų imuninių ląstelių, padedančių kovoti su infekcija), kiekis.

“Šis tyrimas pateikia tiesioginių įrodymų, kad jei mes turime pakankamą vitamino D kiekį, tai šis rodiklis gali sumažinti komplikacijas, pvz. citokinų audrą (esant tokiai audrai per daug baltymų greitai išsiskiria į kraują ir sukelia viso organizmo sutrikimus) ir mirtį nuo COVID-19”, – paaiškino tyrimo autorius Michaelas F. Holickas, medicinos mokslų daktaras, Bostono universiteto medicinos mokykloje dėstantis medicinos, fiziologijos, biofizikos ir molekulinės medicinos kursus.

Tyrimo metu kraujo mėginiai buvo imami iš 235 pacientų. Kraujyje buvo nustatinėjamas dviejų molekulių kiekis. Visų pirma, norint įvertinti vitamino D kiekį, reikėjo kraujo serume išmatuoti hidroksivitamino D kiekį. Ties tuo mokslininkai neapsistojo – jie matavo ir uždegiminio žymens kiekį bei limfocitų skaičių. Vėliau pacientai, sergantys COVID-19, buvo stebimi, ar jiems nepasireiškia kokie nors pokyčiai: įskaitant infekcijos sunkumą, sąmonės netekimą, kvėpavimo pasunkėjimą, dėl kurio atsiranda hipoksija ir gali ištikti mirtis. Galų gale rezultatai buvo palyginti tarp tų pacientų, kuriems vitamino D trūko, ir tų, kurie jo turėjo pakankamai.

Įdomu tai, kad gauti rezultatai – tikrai aktualūs. Žmonės, kuriems netrūksta vitamino D, turi 54 procentais mažesnį šansą susirgti COVID-19 liga, o tie, kurie tokią infekciją vis tik pasigavo, vis tiek turi 51 procentu mažesnį šansą numirti nei tie, kuriems vitamino trūksta.

Kadangi vitamino D trūkumas žiemos mėnesiais vaikams ir suaugusiems yra labai plačiai paplitęs visame pasaulyje, visiems būtų protinga vartoti vitamino D papildus. Taip sumažintume užsikrėtimų ir komplikacijų nuo COVID-19 skaičių.

Šaltiniai:

10.1371/journal.pone.0239799

10.1371/journal.pone.0239252

personalizuok naujienas. pasirink, kokioje srityje nori sužinoti daugiau:

c h e m i j a
b i o l o g i j a
f i z i k a

arba skaityk jas įprastu būdu.