mom-woman-kid-face-mask-hospital-1200x628-facebook-1200x628

Masinis veido kaukių dėvėjimas yra būtinas norint užkirsti kelią pandemijai

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Naujas matematinis modelis atskleidė, kad norėdami pašvelninti COVID-19 pandemiją ir sumažinti sekančių viruso bangų tikimybę įvedant atlaisvinimus, privalome plačiau ir efektyviau naudoti tokias apsaugines priemones kaip veido kaukės. Tai būtina daryti net ir vykstant sparčiai vakcinacijai.

Kembridžo ir Liverpulio universitetų mokslininkų sukurtas modelis šiandien paskelbtas „Journal of the Royal Society Interface“ žurnale. Naudodami matematines lygtis mokslininkai pateikė bendras įžvalgas apie tai, kaip COVID-19 galėtų plisti skirtingų scenarijų atvejais.

Kontrolės priemonės, susijusios su veido kaukėmis, rankų plovimu ir nedideliu (1-2 metrų) socialiniu atstumu gali apriboti viruso dalelių plitimą tarp žmonių. Šias priemones mokslininkai įvardino kaip “ne erdvines“, norėdami jas atskirti nuo kitų pandemijai valdyti skirtų “erdvinių” priemonių – karantino ir judėjimo apribojimų. Erdvinės priemonės gali apsaugoti tik nuo to, kaip toli pasklis viruso dalelės. Naujasis modelis palygino skirtingų priemonių derinių efektyvumą kontroliuojant COVID-19 plitimą ir parodė, kad panaikinus karantiną būtina išlaikyti ne erdvinius ribojimus.

“Veiksmingesnis veido kaukių dėvėjimas ir tokios kontrolės priemonės kaip rankų plovimas padėtų mums greičiau sustabdyti pandemiją arba gauti žymiai geresnius rezultatus vykdant skiepijimo kampaniją. Tai taip pat reiškia, kad galėtume išvengti kito galimo užrakto”, – sakė dr. Jevhenas Suprunenko, Kembridžo universiteto Augalų mokslų katedros mokslinis darbuotojas ir pirmasis šio straipsnio autorius. Autoriai pabrėžia, kad jų prognozės priklauso nuo to, kad ne erdvinių priemonių įvedimas laikomas paprastu ir nesudėtingu procesu. Tačiau realybėje matome, kad žmonės ne erdvinius ribojimus pažeidžia itin dažnai, juos sunku suvaldyti.

Modelyje taip pat atsižvelgta į socialinį ir ekonominį abiejų tipų priemonių poveikį. Pastebėta, kad karantinų, užsidarymų ir judėjimo apribojimų mąstas išaugo, tačiau tuo pačiu metu itin sumažėjo ne erdvinės kontrolės priemonių kaina, pavyzdžiui, veido kaukės tapo plačiau prieinamos ir žmonės įprato jas dėvėti.

„Tokios priemonės kaip užsidarymas, ribojantis potencialiai užkrėstų žmonių judėjimą, gali turėti didelį poveikį kontroliuojant ligų plitimą, tačiau metodai, kurie sumažina perdavimo riziką, kai žmonės juda tarpusavyje, dabar jau yra nebrangus būdas jas papildyti“, – sakė dr. Stephenas Cornellas iš Liverpulio universiteto, straipsnio bendraautorius.

Modelis atsirado iš daug platesnių tyrimų programos, skirtos suvaldyti augalų ligų, keliančių grėsmę pagrindinėms kultūroms, plitimą. Naudodami matematinį metodą, o ne įprastą kompiuterinio modeliavimo modelį, autoriai sugebėjo nustatyti platų scenarijų spektrą ir pateikti bendras įžvalgas, kaip kovoti su naujai atsirandančiomis augalų ir gyvūnų infekcinėmis ligomis.

“Naujasis modelis padės mums ištirti, kaip įvairios infekcinės ligos gali plisti ir tapti pandeminėmis. Tai leis mums identifikuoti geresnius kontrolės būdus ir greičiau bei efektyviau sustabdyti būsimas epidemijas”, – teigė profesorius Chrisas Gilliganas, straipsnio bendraautorius.

https://doi.org/10.1098/rsif.2020.0966

personalizuok naujienas. pasirink, kokioje srityje nori sužinoti daugiau:

c h e m i j a
b i o l o g i j a
f i z i k a

arba skaityk jas įprastu būdu.