OpenerFinal1-b5f21fa

Išmintingumas gali apsaugoti nuo vienatvės, teigia mokslininkai

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Viena iš sparčiausiai augančių psichologinių būsenų, ypač pasireiškiančių vyresnio amžiaus žmonėms – vienišumas. Vienišumas patiriamas kaip izoliacijos jausmas, kuomet žmogus neturi pakankamai reikšmingų artimų ryšių su kitais. Tai vienas iš nesveiko senėjimo požymių, pabloginantis bendrą sveikatos būklę.

Neseniai atliktame tarptautiniame tyrime mokslininkai ištyrė vidutinio ir vyresnio amžiaus žmones bei nustatė, kad vienišumas ir išmintis turi stiprią neigiamą koreliaciją (priklausomybę.)

2020 m. spalio 1 d. internetiniame leidinyje „Aging and Mental Health“ paskelbtas tyrimas rodo, kad išmintis gali būti laikoma apsauginiu veiksniu nuo vienišumo. Vienas iš mokslininkų teigė, kad žmonės, turėję „aukštesnius balus išminties skalėje, buvo mažiau vieniši ir atvirkščiai.“ Vienišumo jausmas buvo nuolat susijęs su prasta bendra sveikata, blogesne miego kokybe.

Naudodamiesi mokslininkų nustatyta skale tyrėjai tyrė tokias grupes: 50–65 metų amžiaus suaugusiuosius ir vyresnius nei 90 metų žmonės iš Cilento, Italijoje, ir iš San Diego, Kalifornijoje.

Labai svarbu, kad tokie rezultatai buvo labai panašūs dviejose itin skirtingose ​​kultūrose – pietų Italijos kaimo regione ir Amerikos didmiestyje. Valstybės, turinčios skirtingas gimtąsias kalbas, turinčios unikalų istorinį, išsilavinimo ir socialinį bei ekonominį pagrindą vis tiek pateikė tokius pačius rezultatus. Cilento regionas pietvakarių Italijoje yra gana izoliuota kaimo vietovė, kurioje yra didelė vyresnių nei 90 metų asmenų koncentracija.

“Tiek vienišumas, tiek išmintis yra asmenybės bruožai. Daugumą asmenybės bruožų iš dalies lemia aplinka”, – sakė Jeste, vienas iš tyrimo sumanytojų. Išmintis turi keletą komponentų, tokių kaip empatija, atjauta, savirefleksija ir emocinis reguliavimas. Tyrėjai nustatė, kad empatija ir atjauta turėjo stipriausią atvirkštinę koreliaciją su vienišumu. Labiau užjaučiantys žmonės buvo mažiau vieniši.

Tokie tyrimų rezultatai mums gali labai padėti ateityje – norint pagerinti vyresnių asmenų gyvenimo kokybę, siekiant suteikti jiems laimingesnį gyvenimą. Taip pat planuojama atlikti tyrimus, ar tokios pačios tendencijos stebimos ir jaunimo tarpe, tačiau jau ir dabar galime susimąstyti kiekvienas apie save ir pagalvoti, ar tai galėtų būti tiesa.

Šaltinis:

10.1080/13607863.2020.1821170

personalizuok naujienas. pasirink, kokioje srityje nori sužinoti daugiau:

c h e m i j a
b i o l o g i j a
f i z i k a

arba skaityk jas įprastu būdu.